Nieodmalowany blok na Złotym Wieku

Blok 8 na Złotym Wieku

Osiedle Złotego Wieku – osiedle wchodzące w skład dzielnicy XV Mistrzejowice, nie stanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Zostało wybudowane w latach 1967–73 w typowej dla tego okresu zabudowie wielkopłytowej – bloki 4- i 11-piętrowe ułożone wzdłuż głównych ulic według standardowego schematu. Mimo to jest jednym z najbardziej zielonych osiedli w mieście.

Etymologia nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa osiedla ma związek z pomnikiem Jana Kochanowskiego postawionym w 1974 roku na terenie osiedla. Poeta tworzył w okresie Złotego Wieku kultury Polskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Złotego Wieku położone jest na wysokości Kopca Kościuszki, wieżowce na nim są najwyżej położone w Krakowie (wyżej niż na os. Na Stoku). Graniczy od północy z wsią Batowice, od zachodu z osiedlem Srebrnych Orłów, od wschodu z osiedlem Bohaterów Września a od południa z Osiedlem Tysiąclecia.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na osiedle dojeżdża także linia C2 stanowiąca połączenie z hipermarketem Carrefour.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć z osiedla Złotego Wieku


Dzielnica XV Mistrzejowice:

Batowice · Dziekanowice · Mistrzejowice · Osiedle Bohaterów Września · Osiedle Kombatantów · Osiedle Mistrzejowice Nowe · Osiedle Oświecenia · Osiedle Piastów · Osiedle Srebrnych Orłów · Osiedle Tysiąclecia · Osiedle Złotego Wieku


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.